Erdek Hakkında

Erdek

Erdek Bandirma’ya 18 km uzaklikta Kapidag Yarimadasinin hatta Güney Marmara’nin turizm bakimindan en gelismis bir ilçesidir. Yaz aylarinda mevcut nüfusunun sayisinin yaklasik 5 katina çikmaktadir. Erdek’te eglence, konaklama ve tarihi bakimdan bir çok gezilecek görülecek yer bulacaksiniz. Kapidag yarimadasindaki 18 yerlesim biriminde Erdek ilçesine baglidir.Erdek Halkinin geçim kaynagi ise turizm, zeytincilik ve balikçiliktan olusmaktadir. Erdek hareketli, eglenceli bir tatil isteyenler için gerçek bir seçenek olacaktir.

Erdek Ulaşım

Erdek’e ulasmak için önce Bandirma’ya gelmelisiniz Bursa, Izmir, Balikesir istikameti üzerinden gelenler Bandirma sehir merkezine inmeden Erdek istikametine yönelerek 18 km lik 30 dk süren bir yolculuktan sonra Erdek’e varabilirsiniz. Eger Erdek’e gelmeden kamplar istikametine gidecekseniz Düzler köyü çikisindaki kavsaktan gideceginiz yolu seçebilirsiniz. Erdek Belediyesinin yaz ve kis sezonlarinda düzenli olarak otobüs seferleri bulunmaktadir. Erdek otobüsleri Bandirmada otogardan hareket etmektedir. Ayni zamanda Erdek otobüslerine Istanbul’dan gelenler ise Bandirma Deniz Otobüsü iskelesinin hemen karsisindaki otobüs duraklarindan binebilirler.1 kisi ulasim bedeli 2.25YTL( 2.250.000 TL bu fiyatlar 2006 yaz fiyatidir) dir. Yaz sezonu için 30 dk lik aralarla otobüs ve minibüs seferleri düzenlenmektedir.

Erdek Tarihçesi

Kral Gygcs’in hükümdarligi zamanina rastlamaktadir.Degisik tarih kaynaklarindan edinilen bilgilere göre Kyzikos ve Artake (Erdek) Milattan Sonra Osmanlilarca kadar geçen tarihi dönemlerde on defa el degistirerek, baska uluslarin egemenlikleri altina girdikleri yazilmaktadir. Bu bölgede Thrakiahlar , Makedonialilar, Lydialilar, Persler, Spartalilar, Peloponnesosiular, Phyrigiahlar, Romalilar ve Bizanslilarin egemenlikleri allinda kaldiklari, en son ise 1339 yilma Orhan Gazi’nin oglu Süleyman Pasa’nin ilk Rumeli seferine çikisinda bu bölgenin fethedilmesi ile Osmanlilara Türkler’e geçtigini ögreniyoruz.
Iste bu açidan bakildiginda Kyzikos’ta ve Erdek’te her dönemin her degisik eski uluslarin egemenliklerinden kalanlari bir arada bulmak, görmek mümkündür . Bölge bir toplu kültür ve sanat mozaini baska bir bölgede görmek mümkün degildir.
Kyzikos ve Erdek , özellikle M.Ö. 334-30 yillarinda Helenistik Çag’da ve yine Roma Dönemlerinde mimari ve sanatta heykeltraslik alanlarinda erisilmez bir düzeye ulasti. Kapidagi’nda çikarilan rengarenk mermerleri büyük bir ustalikla nakseden Kyzikoslu heykeltraslar, o dönemlerin bir çok kral ve imparatorluklarina saraylar, saray süslemeleri, dönemin Tanrilari adina tapmaklar, mezar süslemeleri, sütun hasliklari, köprüler, su kemerleri yaptiklarini tarihi belgelerden ögreniyoruz. Dünyanin sekizinci harikalari arasinda yer alan Kyzikos’taki Haudrianus Tapinaginda Imparator Hadrianus adina Kyzikoslu mimarlarca yapildigi tarihi kayitlarda yer almaktadir. Bugün Ege’de lphcsos, Söke Mc Miletos, Bergama ve Alina’daki çesitli mabetlerin sütun basliklari ile süslemelerinin Kyzikoslu mimarlarca yapildigi bilinmekledir. Kyzikos bilim ve kültür alaninda tarihe isik tutacak düzeydedir. Dönemin en ünlü filozoflari matematikçileri astronomi bilginleri ünlü tarihçi ve edebiyatçilari zamanin en ünlü cografyacisi ve deniz bilimcisi Kasif Eudeksos Kyzikos’ta yetismistir. Kyzikos’un gimnazyomlarinda bir çok krallarin prenslerin egilim gördükleri de tarih kaynaklarinda yer almaktadir. Bu yabanci tarih yazarlarinin basinda Strabon, Plinius, Haskik, Hamtlton, Joubiri, Toxier gibi çesitli tarih bilimcilerin eserleri yer almaktadir.
Yine Osmanli dönemindeki yazarlardan da Solakzade Mehmet Efendi tarihi Uzun Çarsili Karesi Tarihi, Osmanli Tarihi, Evliya Çelebi Ibni Dervis Seyahatnamesi gibi birçok belli basli eserlerde Erdek’in eski tarihi açik bir sekilde yer almaktadir. Insanlik aleminin ilk Neolitik Çagi Tas Devrinden baslayarak, günümüze kadar uzanan yedi bin yillik geçmisinden Erdek kesintisiz bütün medeniyetlerin yerlesim merkezlerinden birisidir. Bu kadar eski görkemli tarihi mazisini tarihin derinliklerinde birakip gelen Kyzikos ve Erdek son Bizans Dönemleri’nde de Bizans’in sarap, zeytin, zeytinyagi, balik ve ipek deposudur. Osmanli Dönemi’nde ise Erdek’in en güzel, en açik bir sekilde Evliya Çelebi’nin Seyahatname isimli eserinden ögreniyoruz. 1639 yilinda Erdek’e iki kez gelen Evliya Çelebi, Erdek’in tahtani ve fevkani iki kaili evlerinden, banlarindan hamamlarindan, dört mihrap camilerinden 25.000 dönüm baglarindan, misket üzümünden, dokuz çesit sarabindan bahseder.
Erdek artik dün oldugu gibi bugün de o geçmis görkemli mazisine yakisir bir sekilde hizla gelisip büyüyen üstündeki bütün dogal ve tarihi kaynaklari da ortaya çikararak dünya insanlik alemine sunmak için gayret içindedir. Bugün.Erdek Marmara’nin tek sahil cennetidir. Ekonomik hayatinda dün oldugu gibi bugün de zeytincilik, balikçilik ve turizm en-genis imkanlarla insanliga sunulmak üzere gelistirilmektedir. Erdek gelecekte bütün dünya insanlarinin ilgi ve severek kosup gelecegi ender turistik yerlerinden biri olmaya adaydir.